Pacientov v hlavnom meste trápi, že v noci nemajú prístup do žiadnej lekárne.
Herec Vladimír Kobielsky zažil cez víkend to, čo bratislavských pacientov trápi už roky. Po 22.00 h tam nenájdete žiadnu otvorenú lekáreň.
„Prídete na pohotovosť o 21.30 h, rátate minúty, či vám niekto vaše dieťa vyšetrí, a potom utekáte o 21.59 h vybrať si lieky,“ opísal.
V Bratislave sa pritom sústreďujú pohotovosti, urgentné príjmy aj zdravotná starostlivosť pre obyvateľov celého regiónu.
V meste však fungujú lekárne len s obmedzenou otváracou dobou. Na problém upozorňujú aj zdravotníci, a preto spustili petíciu.
„Ošetrený pacient z urgentu skončí s receptom a liek si už nemá kde vybrať. Liečbu by bolo dobré začať hneď,“ tvrdí Michaela Jakubová, lekárka a autorka petície.
Problémom sú peniaze. Lekárne nedostávajú od poisťovní ani zo štátneho rozpočtu nič navyše za to, že by mali byť otvorené v pohotovostnom režime. Otváracie hodiny si určuje samotná lekáreň.
„Poskytovanie lekárskej pohotovostnej služby bez nejakej časovej špecifikácie je v zmysle zákona založené na dohode samosprávneho kraja, príslušnej lekárne a Slovenskej lekárnickej komory. Samosprávny kraj môže nariadiť výkon pohotovostnej služby v prípade, že k takejto dohode nedôjde,“ uviedol Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.
Podľa ministerstva zdravotníctva sa bratislavský samosprávny kraj a Univerzitná nemocnica Bratislava momentálne snažia dohodnúť na riešení.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo