Viac ako údržbári ju napokon využívajú výletníci.
Višňovskou dolinou sa cez les tiahne nová asfaltka. Preháňajú sa po nej cyklisti, občas aj iní jazdci na skútroch či na „štvorkoliach“. Turisti sa po nej napájajú na ďalšie trasy.
Viacerí sa čudujú nad tým, kam až cesta vedie. Od parkoviska na konci dediny sa tiahne takmer dvojkilometrová asfaltka a na jej konci je vetracia šachta.
Na vetranie sa však podľa pôvodných plánov nepoužíva. Spôsob vetrania sa zmenil a využívajú ventilátory.
Ako potvrdili „diaľničiari“, šachta na to potrebná nie je. Sto metrov hlboký objekt je však dobudovaný.
„V budúcnosti bude slúžiť na prevádzkové potreby pri údržbe tunela. Nebude však využívaná na dennej báze, ale sporadicky,“ ozrejmil hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Tomáš Ferenčák.
Dokončujú k nej aj prístupovú cestu, ktorú NDS podľa Ferenčáka bude využívať na prístup pri kontrole a údržbe tunela. Jej výstavba si vyžiadala viac než 500-tisíc eur.
„Prístupová cesta k šachte bola vybudovaná na základe stavebného povolenia ako vyvolaná investícia,“ spresnil Ferenčák.
Obec si ju čoskoro prevezme do svojej správy.
„Určite tam neplánujeme zákaz, či už cyklistom, návštevníkom. Po asfaltke sa dostanú k šachte a na Holý diel a k cyklistickým feratám,“ uviedla starostka obce Višňové Marcela Halaganová.
Na to ju síce nebudovali, no ľudia jej dali nový význam. Podľa „diaľničiarov“ však na vlastné riziko.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo