Nášho diváka prekvapil list o nelegálnom odbere plynu. Keď zbadal vypočítanú škodu, zarazený bol ešte viac. Plyn vraj používa iba pri varení.
Radoslava ešte na jar navštívil kontrolór. Prišiel pozrieť plynový odber. Zakrátko ukázal majiteľovi poškodený kryt počítadla.
„Vravím, že s tým nič nemám. A že to musia poslať do skúšobne na metrologický ústav,“ uviedol odberateľ Radoslav Ferianec.
Po kontrole mu prišlo vyúčtovanie vo výške viac než 1600 eur. Odber plynu vyhodnotili ako neoprávnený.
„Voči tomu som sa ohradil. Prešiel som na elektrické vykurovanie, plyn som si nechal len na varenie. Varím raz za čas, tak ma to dosť zaskočilo,“ povedal Ferianec.
„Vzhľadom na umiestnenie samotného meradla a krytu počítadla sme došli k názoru, že nie je možné, aby šlo o dôsledok vandalizmu,“ informovala hovorkyňa SPP – distribúcia Miroslava Schneider.
Privysoká sa mu zdala aj vyúčtovaná suma. Nie je jediný, koho už pobúrila. Ak ale majú ľudia plynomer na svojom pozemku za plotom, ťahajú za kratší koniec.
„Vypočíta sa tá náhrada, akoby išli všetky spotrebiče naplno po celý čas,“ priblížil advokát Michal Mozolík.
Ak by to bol čierny odber prvý raz a plynomer je verejne prístupný, výpočet sumy je prijateľnejší – podobný bežnej spotrebe. Ak sa scenár zopakoval, škodu počítajú paušálne. Ako keby fungovali naplno všetky plynové spotrebiče.
„Je to teda v súlade so zákonom, avšak v tomto prípade by som odporučil preukázať, že plynový kotol, ktorý tvorí väčšinu výpočtu, nemal zapojený,“ dodal Mozolík.
Medzičasom Radoslav radšej náhradu zaplatil.
„Ak zaplatím, je tam 20-percentná zľava, tak som to uhradil, aby mi nenaskakovali úroky,“ priznal Ferianec.
Plynári to teda považujú za vysporiadané. Radoslav sa o riešenie snaží ďalej.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo