Skladovať tam môžu energiu, ktorú ste vyrobili aj vy. Na Slovensku spustili nové batériové úložisko

Televízne noviny Markíza, správy pre celé Slovensko.

Jeho úlohou je pokryť výkyvy v sieti.

Nové úložisko za 17 miliónov eur postavili a spustili do prevádzky doslova na poli. Skladovať tu budú elektrinu, ktorej je prebytok najmä z obnoviteľných zdrojov.

Postavili tu jeden veľký transformátor napojený priamo na sieť a štyri menšie, ktoré rozdeľujú energiu do desiatich batérií.

Prečítajte si tiež:

​Dnes ešte nikto presne nevie povedať, koľko by sme takýchto úložísk potrebovali. Domácnosti však priamo napojené na úložisko nebudú.

Hoci už máme energiu z obnoviteľných zdrojov asi 15 rokov, až teraz máme technológiu, ktorá ju dokáže aj skladovať.

„Životnosť technológie je 8000 nabíjacích cyklov, čo keď sa rozpočíta pri využití batérie cyklov jeden až dvakrát denne, hovoríme o pätnástich, pokojne aj o 16 až 20 rokoch, podľa používania batérie,“ uviedol dodávateľ batérii PV SERVICE PLUS Eduard Michna.

Po roku prevádzkovania úložiska by na tomto mieste mali postaviť ďalšie batérie, ktoré by mali mať až päťnásobne vyššiu kapacitu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Energie

Dôležité udalosti