Markéta Vondroušová neodovzdala vzorku antidopingovej komisárke, ktorá ju prišla testovať na začiatku decembra.
Kauza českej tenistky Markéty Vondroušovej otriasla celým tenisovým svetom. Bývalá šampiónka Wimbledonu dostala od antidopingovej agentúry trest zákazu činnosti až na štyri roky. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo, že Češka odmietla podstúpiť test na prítomnosť zakázaných látok v tele mimo stanovený čas.
Na stranu českej hviezdy sa postavil aj bývalý prvý hráč svetového rebríčka Andy Roddick, ktorý považuje jej vysvetlenie za vierohodné.
Vondroušová neodovzdala vzorku antidopingovej komisárke, ktorá ju prišla testovať na začiatku decembra. Svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že nemecká komisárka nepostupovala podľa zaužívaného systému.
„Pokiaľ niekto zaklopal na dvere mimo stanovený čas, je jej vysvetlenie úplne uveriteľné, pochopiteľné a logické,“ cituje vyjadrenie Andyho Roddicka Sport.cz.
Podľa expertov Markéta Vondroušová spravila chybu, keď komisárke otvorila dvere a najmä, keď podpísala protokol o tom, že vzorku neodovzdala.
Práve na to sa komisári pri výške trestu odvolávajú, že neodovzdanie vzorky je akoby sa priznala k požitiu dopingu. Dôležité je zachovať funkčný antidopingový systém.
„Ak by existovala výnimka, išlo by o obrovskú medzeru v systéme pre každého, kto by skutočne užíval zakázané látky,“ vyjadril sa ďalej Roddick.
Štvorročný trest de facto znamená koniec kariéry. „Taký trest je v tenise naozaj výnimočný. Je to šialené, nepáči sa mi to,“ povedal Andy Roddick.
Podporu českej tenistke vyjadrili hviezdne hráčky vrátane Američanky Coco Gauffovej. Tréner Vondroušovej Sven Groeneveld vyzval hráčov, aby za jeho zverenkyňu bojovali.
„Mohli by spojiť sily a postaviť sa za Markétu namiesto toho, aby bojovali za nezrovnalosti ohľadom prize money,“ vyzval hráčov Sven Groeneveld.
Pozrite si Frajera na záver.
Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo