Britský premiér sa rozhodol rezignovať po tlaku labouristov a vnútornej kritike.
Britský premiér Keir Starmer v pondelok oznámil svoj odchod z funkcie a predstavil harmonogram následných krokov. Podľa neho to zaručí, že do septembrového obnovenia zasadania parlamentu bude mať Labouristická strana nové vedenie, informuje stanica Sky News.
Starmer uvádza, že požiadal Národný výkonný výbor Labouristickej strany, aby stanovil harmonogram súťaže o post predsedu strany, pričom podávanie nominácií sa začne 9. júla. Podávanie nominácií sa uzavrie pred letnou parlamentnou prestávkou, a to 16. júla.
Týždenník Observer v nedeľu s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedol, že Starmer dospel k záveru o neudržateľnosti svojej pozície po rozhovoroch s ministrami, poradcami, darcami a odborovými lídrami.
Hrozba pre Starmerovu pozíciu výrazne vzrástla po štvrtkových doplňovacích voľbách v obvode Makerfield, v ktorých zvíťazil jeho stranícky rival Andy Burnham a získal tak kreslo v parlamente, vďaka čomu sa môže uchádzať o post šéfa labouristov.
Hoci tak zatiaľ neurobil, vo svojom prejave sľúbil „novú cestu pre krajinu“. Jeho spojenci vyzvali Starmera, aby dobrovoľne odstúpil a umožnil hladký prechod moci.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo