Náš štáb sa v meste Krk náhodne zoznámil s Chorvátom Harrym. Na ostrove býva iba pol roka, zvyšok je na Slovensku.
Chorvátsko máme zažité ako preplnené uličky aj pláže. No ako vyzerá mimo letnej sezóny? Vyľudnené nie je iba od turistov, ale aj domácich.
Zoznámili sme sa náhodne s Chorvátom Harrym. V meste Krk má podnik. Ich zmrzlina má 60-ročnú tradíciu a Harry je už treťou generáciou, ktorá ju vyrába. Na ostrove však býva iba od apríla do októbra.
„Tu je cez zimu čistá depresia, tu niet nikoho,“ hovorí.
Na Slovensko išli pôvodne na výlet. Už 13 rokov sa tam však vracajú každú zimu. Kopček zmrzliny si tak vieme kúpiť od tejto balkánskej rodiny aj na Liptove.
„Je tam kľud, žiadny stres,“ pochvaľuje si Chorvát.
„Tatry milujeme. Keď sme išli prvýkrát na Slovensko, mysleli sme si, že bude veľa snehu,“ dodal Harryho brat Niko.
V meste nájdeme vraj najmä generáciu 40 až 60-ročných. Mladí sú na pracovnej turistike.
„Väčšinou chodia v zime pracovať do Rakúska alebo Írska,“ vraví Niko.
V Chorvátsku je mesačná mzda niečo vyše 1550 eur. Závisí to však aj od regiónu a odvetvia. Najlepšie zarábajú v leteckej doprave, najhoršie vo výrobe odevov.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo