Priemerný vek rušňovodičov neúprosne stúpa, mnohí odchádzajú do dôchodku a mladých táto mimoriadne zodpovedná profesia pre neadekvátne podmienky neláka.
Cestovanie vlakom sa pre mnohých Slovákov mení na nepríjemnú lotériu. Železnice totiž pre kritický nedostatok personálu čoraz častejšie rušia plánované spoje.
„Železničná spoločnosť Slovensko má deficit približne 100 rušňovodičov. Platy jednoznačne hrajú výraznú rolu v tom, že rušňovodiči migrujú medzi spoločnosťami. Plat nie je adekvátny k tomu, čo pokrýva tá funkcia,“ uviedol v rozhovore pre tnlive.sk Ľubomír Kontúr, prezident Federácie strojvodcov SR.
Po dvoch vlaňajších vážnych nehodách ministerstvo dopravy prišlo so zámerom, aby rušňovodičov v kabíne monitorovali telové kamery. Kontúr tvrdí, že rušňovodiči sú proti.
„Telová kamera nie je bezpečnostný prvok, nie je to prínos pre nás, aby nám to pomohlo. Tá kamera má sledovať moje ruky, čo robím. Ten rušeň, to je jedno, či starší alebo novší, už sám v sebe má určité zariadenie, ktoré zaznamenáva všetko, čo som ja urobil na tom pulte,“ tvrdí Kontúr.
Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu hore.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo