Zabudnite na hrubé zdravotné karty a kopy papierov. O pár dní sa začne meniť systém elektronického zdravotníctva

Televízne noviny Markíza, správy pre celé Slovensko.

Už o pár dni sa má začať meniť systém zdravotných kariet a papierov od lekárov. Tí budú musieť mať údaje o pacientoch v počítači. V opačnom prípade prídu o peniaze.

Papier od kardiológa, výsledky od endokrinológa, CD s röntgenom či prepúšťacia správa z nemocnice. To je bežná výbava slovenského pacienta. Už čochvíľa by sme však mali vstúpiť do digitálnej éry zdravotníctva.

„Je to o povinnosti zapisovať poskytnutú zdravotnú starostlivosť do takzvaného ezdravia,“ uviedol minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas-SD).

Tento systém tu však je už osem rokov a stále doň vyšetrenia a výsledky nezapisujú všetci.

„Pacient príde a my nevieme, nemáme tie informácie, ktoré by sme mali mať o tom, aké vyšetrenia absolvoval, u akých špecialistov bol, aké mu predpísali lieky a či napríklad všeobecný lekár má kompetenciu predpisovať takéto lieky,“ vysvetlil viceprezident SSVPL Peter Lipovský.

Prečítajte si tiež:

Výhody elektronického zdravotníctva

Ak bude všetko zapísané elektronicky, takáto situácia by nastať nemala. Novinkou teda je, že ak lekár vyšetrenie nenahodí, zdravotná poisťovňa mu ho jednoducho nepreplatí. Digitalizácia tak pomôže nielen pacientom, ale aj lekárom.

„Jeho všeobecný lekár bude vidieť, aká starostlivosť mu bola poskytnutá inými špecialistami, aké lieky mu boli predpísané iným lekárom a bude vedieť tomu primerane prispôsobiť liečbu,“ povedal štátny tajomník MZ SR Michal Štofko.

Na urgentných príjmoch to dokonca môže pomôcť v boji o čas.

„Po prvé, pomohlo by nám to overiť, či ten pacient rozpráva pravdu a či náhodou nezatajuje niektoré informácie. Zároveň by sme videli, na čo sa lieči. Niektoré vyšetrenia by sa nemuseli robiť duplicitne,“ poznamenal primár urgentného príjmu Nemocnice Bory v Bratislave Július Hodosy.

V spoločnosti je však obava z toho, kto sa k lekárskym záznamom dostane. Stále totiž ide o lekárske tajomstvo. Minister zdravotníctva však ubezpečuje, že nahadzovať vaše výsledky môže iba lekár.

„Rozumiem takýmto obavám. Každý vstup do elektronickej zdravotnej knižky je prísne monitorovaný a prístup má samotný pacient, ktorý vidí, či sa mu tam niekto šprtal. Všetko ostatné je protizákonné, na čo sú aj sankcie,“ ubezpečil Šaško.

K zdravotným záznamom tak bude mať prístup váš všeobecný lekár, každý špecialista a v prípade potreby aj lekár na pohotovosti či urgente alebo záchranár. Každý z nich sa však dostane len k tým informáciám, ktoré sú preňho nevyhnutné.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti